You are currently viewing چگونه برای مجوز پرورش میل ورم اقدام کنیم؟
چگونه برای دریافت مجوز تولید صنعتی میل ورم اقدام کنیم؟

چگونه برای مجوز پرورش میل ورم اقدام کنیم؟

مجوز پرورش میل ورم و چگونگی اقدام برای دریافت آن یکی از سوالات متداول کاربران ما می باشد.

در این پست قصد داریم آموزش دهیم چگونه برای تولید صنعتی پرورش میل ورم باید عمل کنید.

شما برای راه اندازی هر کسب و کاری نیاز به اخذ جواز یا Business license دارید. در مورد تولید صنعتی حشرات خوراکی نیز اخذ مجوز یکی از اولین اقداماتی است که باید انجام دهید چرا که بدون مجوز شما نمی توانید از تسهیلات بانکی بدون بهره و حمایت های دولتی بهره مند شوید از سوی دیگر جهت صادرات تولیدات خود به مشکل بر می خورید.

شرکت های خارجی فقط با شرکت های حقیقی و دارای جواز کسب و کار به صورت رسمی و قانونی همکاری می کنند.

در حال حاضر در ایران برای چهار حشره خوراکی جهت استفاده به عنوان خوراک دام و طیور مجوز صادر شده است. این حشرات عبارتند از:

1- میلورم زرد معمولی

2- مگس سرباز سیاه

3- مگس خانگی

4- مینی میل ورم

برای اخذ هر مجوز تولید صنعتی هر یک از حشرات فوق باید مختصات محلی را که قصد داریم فارم پرورش حشره خود را در آنجا راه اندازی کنید مشخص کرده و پس از مشاوره با اداره محیط زیست شهر خود به جهاد کشاوری مراجعه کنید و از آن ها بخواهید محل مورد نظر را بازدید و نامه استعلام را به اداره محیط زیست شهر شما ارسال کنند.

اداره محیط زیست پس از بررسی و کسب تکلیف از محیط زیست مرکز استان پاسخ (رد یا موافقت) خود را اعلان می کند. در صورت موافقت مجوز تولید صنعتی را برای شما صادر خواهد کرد.

توجه داشته باشید در حال حاضر با وجود تصویب مجوز تولید صنعتی میل ورم همچنان کد شغلی برای این حشره در نظر گرفته نشده است.

کد شغلی تعیین می کند کسب و کار شما در چه فاصله ای از حریم مشکونی اجازه فعالیت دارد. برای مثال کد شغلی 1 برای مشاغل خانگی است که شما با این مجوز می توانید داخل محل مسکونی خود اقدام به تولید محصول کنید.

کد شغلی شماره 2 تا 200 متر از حریم مسکونی باید فاصله داشت باشد. کد شغلی 3 بیش از 500 متر و الی آخر.

برای میل ورم احتمالا کد شغلی 2 یا 3 در نظر گرفته خواهد شد.

توجه داشته باشید برای تولید صنعتی میل ورم محلی را در نظر بگیرید که سقف خیلی بلند نداشته باشید برای مثال اکثر سوله ها دارای سقف خیلی بلند هستند که برای کنترل دما و رطوبت انرژی زیادی مصرف می شود. مزرعه پرورش میل ورم باید در مکانی انجام شود که سقف نسبتا کوتاهی داشته باشد برای مثال مرغداری ها چنین ویژگی را دارند.

از سوی دیگر در اطراف فارم پرورش میل ورم نباید مرغداری یا دامداری وجود داشته باشد. اداره محیط زیست هنگام صدور مجوز به وجود مرغداری یا دامداری در اطراف فارم پرورش حشره شما توجهی ندارد اما اداره بهداشت به این مورد حساس است و ممکن است در صورت نزدیکی بیش از حد مرغداری یا دامداری در اطراف فارم پرورش میل ورم شما مجوز فعالیت به شما ندهد!

مورد بعد توجه داشته باشید فارم پرورش میل ورم شما نباید در نزدیکی محل هایی باشد که ارتعاشات الکتریکی یا مغناطیسی زیادی در اطراف آن وجود دارد. این موارد برای پرورش میلورم مضر و احتمال ایجاد ضرر و زیان برای تولید کننده میلورم را در بر خواهد داشت.

مزرعه پرورش میل ورم شما باید کاملا ایزوله باشد و مانع از ورود حشرات و حیوانات موذی به داخل فارم باشد.

 

این پست دارای 2 نظر است

 1. احسان

  سلام .برای دریافت مجوز پرورش میلورم حداقل محیط،پرورش باید چقد باشه یا چه تعداد سبد پرورش باید داشته باشیم.با تشکر

  1. حسن بسطامی

   سلام
   شما هنگام اخذ مجوز پرورش میل ورم باید ظرفیت تولید را اعلان کنید یعنی در سال چقدر تولید خواهید کرد. این که چند تا جعبه داشتید بستگی به مساحت سطح و ارتفاع جعبه ها داره. جعبه های مخصوص پرورش میلورم که ما طراحی کرده ایم بیش از 3 هزار سانتی متر مربع مساحت سطح دارد و ارتفاع دیواره 7 یانتی متر است. در هر متر مربع میشه 40 تا جعبه را جای داد، این در حالی است که جعبه های 60 در 40 معمولی چنین پتانسیلی و ظرفیتی ندارند.
   شما به ازای هر جعبه مولد باید 10 الی 15 جعبه برای لاروها در نظر بگیرید…

دیدگاهتان را بنویسید