You are currently viewing چرخه زندگی میل ورم
تصویر سوسک تاریکی جوان

چرخه زندگی میل ورم

چرخه زندگی میل ورم و آشنایی با مراحل زندگی میلورم برای علاقه مندان به پرورش این کرم خوراکی ارزشمند و ضروری است.

در صورتی که با کرم خوراکی میل ورم آشنا نیستی میتونی پست زیر را مطالعه کنی:

چرخه زندگی میل ورم شامل 4 مرحله کلی است

سوسک تاریکی (مولد میل ورم)

مولد میل ورم، سوسک تاریکی نام دارد و در زبان انگلیسی با نام Darkling beetle از آن یاد می شود.

سوسک تاریکی زمانی که به دنیا می آید سفید رنگ است و در مجاورت هوا طی حدود 2 روز رنگ آن قهوه ای (قرمز تیره) می شود و در ادامه رنگ سوسک به رنگ سیاه تغییر می کند.

سوسک تاریکی جوان
تصویر سوسک تاریکی جوان

 

زمانی که رنگ سوسک تاریکی سیاه رنگ شد، سوسک ها که از این مرحله به بعد به آن ها مولد می گوییم شروع به جفت گیری و تخم ریزی می کنند.

سوسک تاریکی
سوسک تاریکی(مولد میل ورم)

 

مرحله تخم

سوسک های ماده در آغاز عمر خود تعداد کمتری تخم می گذارند و رفته رفته با گذشت زمان تعداد تخم ریزی آن ها افزایش می یابد و به ماکزیمم تولید خود می رسد و بعد از آن زمان روز به روز تخم ریزی سوسک ها کاهش می یابد به طوری که بعد از حدود 70 روز حتی در صورت زنده بودن سوسک ها تولید آن ها بسیار اندک می باشد و با توجه به افزایش تلفات سوسک ها بعد از ماه دوم بسیاری از تولید کنندگان بعد از 70 روز سوسک های کلنی ها را خارج کرده و با سوسک های جدید جایگزین می کنند!

سوسک تاریکی در کل دوران زندگی خود به طور میانگین حدود 300 تخم می گذارند. این تخم ها به صورت روزانه توسط سوسک های ماده در کف بستر تخم ریزی می شود.

لاروها بسته به شرایط محیطی حدود 7 روز سر از تخم بیرون می آورند. تخم ها چسبناک هستند و معمولا به کف ظرف حاوی سوسک ها می چسبند!

 

مرحله لاروی (کرم)

 

لاروهای ریز میل ورم
عکس لارو های ریز میل ورم

 

لاروها پس از خارج شدن از تخم شروع به رشد و پوست اندازی می کنند. بسته به شرایط محیطی در هفته سوم قادر به مشاهده لاروهای زیر میلورم با چشم غیر مسلح خواهید بود.

لاروها ممکن است تا 21 بار پوست اندازی کنند و زمانی که به نهایت ساز خود رسیدند وارحد فاز شفیرگی می شوند.

لارو سایز شده میل ورم
تصویر لارو سایز شده میل ورم

مرحله شفیرگی

شفیره های میل ورم بسته به شرایط محیطی و تغذیه و دیگر عوامل بعد از حدود 2 الی 3 ماه از زمان تولد لاروها تولید می شوند.

در این مرحله از تکامل میل ورم، شفیره ها حالت غیر فعالی دارند و نیاز به تغذیه ندارند اما همچنان زنده هستند و نیاز به تهویه مناسب (اکسیژن کافی) و تنظیم شرایط محیطی برای بهترین بازده تولید هستند.

شفیره ها بسته به شرایط محیطی طی 4 الی 7 روز به سوسک تبدیل می شوند.

در این مقاله چرخه ی زندگی میل ورم با زبان بسیار ساده قابل فهم برای عموم افراد از زبان حسن بسطامی نویسنده کتاب آموزش جامع پرورش و تکثیر میل ورم و مدیر آکادمی کسب و کار تک ایده خدمت دوستان ارایه شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید