You are currently viewing چگونه سبد پرورش میل ورم انتخاب کنیم؟
ظروف مخصوص پرورش میل ورم

چگونه سبد پرورش میل ورم انتخاب کنیم؟

سبد پرورش میل ورم، یا همان جعبه مخصوص پرورش میل ورم که در زبان انگلیسی mealworm tray به معنای سینی پرورش میل ورم معروف است، یکی از ملزومات حیاتی برای هر مزرعه پرورش میل ورم می باشد.

در این پست ویژگی های سبد پرورش میل ورم مناسب برای راه اندازی فارم را بررسی می کنیم و امیدواریم در صورتی که قصد راه اندازی مزرعه پرورش میل ورم را دارید هنگام انتخاب ظرف به موارد ذکر شده در این مقاله توجه داشته باشید.

سبد پرورش میل ورم باید مشخصات زیر را دارا باشد:

جنس سبد میل ورم

اگر چه می توان از ظروف با جنس های گوناگون نظیر فلزی، شیشه ای، چوبی، مقوایی و … برای پرورش میل ورم استفاد کرد اما پلاستیک بهترین جنس مناسب جعبه مخصوص پرورش میل ورم است.

جنس پلاستیک علاوه بر قابلیت شستشو و ضد عفونی دارای سطح صیقلی جهت عدم خروج میل ورم ها هستند و همچنین از مقاومت و استحکام کافی برخوردار هستند.

همچنین به علت رطوبت بالای داخل فارم های میل ورم جنس پلاستیک بدون مشکل قابل نگهداری است این در حالی است که ظروف مقوایی یا جعبه های شیرینی در طول زمان استحکام خود را از دست می دهند و عملا غیر قابل استفاده خواهند شد.

 

سبد پرورش میل ورم
سبد پلاستیکی پرورش میل ورم

مساحت سطح سبد میل ورم

سبد پرورش میل ورم باید از مساحت سطح زیادی برخوردار باشد. اگر چه در فارم های خانگی و کوچک اندازه مساحت سطح ظروف زیاد به چشم نمی خورد و مشکل ساز نیست اما زمانی که فارم پرورش میلورم در مقیاس صنعتی باشد مساحت سطح ظروف باید مد نظر قرار داده شود تا هزینه نیروی انسانی جهت مدیریت سبدها کاهش یابد!

ظروف پرورش میل ورم در ایران مساحت سطح های گوناگونی دارند.

بعضی از پرورش دهندگان میل ورم در ایران از ظروف مشابه ظرف های ارده حلوا که ابعاد 30 در 40 دارد استفاده می کنند.

این گونه ظروف نیاز به قفسه بندی دارد و معمولا به علت نازک بودن دیواره و کف ظرف پیچشی داخل ظرف وجود دارد که پرورش دهنده باید مراقب باشد ظرف داخل قفسه به زمین نیفتد. جهت رفع این مشکل باید در هر ردیف قفسه از تخته چوب استفاده کرد تا تمامی سطح زیرین ظرف بر روی قفسه قرار داشته باشد.

ارتفاع سبد پرورش میل ورم

سبد یا جعبه پرورش میل ورم باید حداقل ارتفاع 7 سانتی متر داشته باشد.

سبد مخصوص پرورش میل ورم
ارتفاع کمتر، راندمان بالاتر ظرف پرورش میل ورم!

 

ارتفاع بیشتر ظرف پرورش میل ورم بلااستفاده می باشد و راندمان تولید در واحد مکعب را کاهش می دهد. فرض کنید ارتفاع سبد میل ورم مورد استفاده شما 15 سانتی متر باشد. در مکانی به ارتفاع 150 سانتی متر شما قادر خواهید بود 10 عدد از این ظروف را روی هم قرار دهید. حال فرض کنید ارتفاع ظرف شما 10 سانتی متر باشد، در مکانی به ارتفاع 150 سانتی متر قادر خواهید بود 15 ظرف را روی هم بچینید. در واقع در نمونه دوم رادمان تولید شما 50 درصد افزایش یافته است!

سبد نامناسب برای پرورش میل ورم
سبد پرورش میل ورم با ارتفاع زیاد!

قابلیت چینش سبد میل ورم بر روی یکدیگر

در فارم پرورش میل ورم تا حد ممکن باید هزینه ها کاهش یابد. با وجود آنکه سیستم قفسه بندی مزیت های مختص خود را داراست اما بخاطر هزینه های بالای قفسه بندی ترجیح بر استفاده از ظروفی است که نیاز به قفسه بندی نداشته باشند و به آسانی قابل چینش بر روی یکدیگر باشند.

مسطح بودن کف ظرف پرورش میل ورم

کف ظرف پرورش میل ورم باید مسطح باشد در غیر این صورت مشکلاتی را برای پرورش میل ورم ایجاد می کنند. لاروهای ریز به علت سابز کوچکی که دارند توانایی بیرون آمدن از گودی و نواحی غیر مسطح ظرف ناهموار ندارند و به علت تغذیه غیر یکنواخت لاروها سبب اختلاف سایز در کرم های میل ورم می شوند.

بهترین سبد پرورش میل ورم

سبد جدید پرورش میل ورم در آکادمی تک ایده طراحی، تولید و به بازار عرضه شده است. این سبد جدید ویژگی های زیر را دارا می باشد:

 • ابعاد تقریبی 70 در 45 و ارتفاع دیواره 7 سانتی متر، بالاترین مساحت سطح در بین ظروف پرورش میل ورم در ایران
 • قابلیت روی هم قرار دادن سبدهای پرورش میل ورم و فاصله 5 سانتی متری بین سبدها جهت تهویه عالی هوا در تمام جهات و دادن منابع تر (رطوبتی ها). مقاومت پایه ها بسیار بالاست و سبب می شود تعداد زیادی سبد به آسانی بر روی یک دیگر قرار گیرد.
 • تولید شده با جنس درجه 1

 

بهترین سبد پرورش میل ورم

جهت مشاهده ویژگی های بیشتر، تصاویر و فیلم های این سبد جدید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

بهترین سبد پرورش میل ورم

 

 

این پست دارای 2 نظر است

 1. اسماعیل زاده

  سلام و خسته نباشید
  ضمن تشکر جهت اطلاعات بسیار مفیدتان لطفا در صورت امکان جهت خرید تعداد حدود 30 تا 50 عدد سبد راهنمایی نموده و آدرس یا تلفن و یا قیمت( اگر اطلاع دارید) اعلام بفرمایید.
  سپاسگزارم

  1. حسن بسطامی

   با سلام و احترام
   سبد مخصوص پرورش میل ورم تولید شده و به زودی در وبسایت میل ورم باکس و آکادمی کسب و کار تک ایده جهت فروش اطلاع رسانی خواهد شد.
   پشتیبانی: 09137102074

دیدگاهتان را بنویسید