سوالات متداول پرورش میل ورم و راه اندازی فارم پرورش میل ورم  در این پست پاسخ داده می شود.

در صورتی که علاقه مند به راه اندازی فارم پرورش میل ورم هستید ممکن است سوالات و ابهاماتی در ذهن شما باشد. در این پست قصد داریم به این گونه پرسش ها پاسخ دهیم. اگر سوالی در ذهن شماست می توانید در پایین همین پست کامنت بگذارید تا در اولین فرصت پاسخ آن در همین مقاله ارایه شود.

برای استارت راه اندازی فارم میل ورم کار چیکار باید کرد؟

قدم اول آموزش صحیح در این رابطه است. این آموزش می توانید از طرق مختلف حاصل شود:

1- در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط هستید می توانید از مقالات علمی و کتب علمی در رابطه با پرورش و تکثیر میل ورم استفاده کنید. وبسایت های خارجی نیز تا حدودی می تواند کمک کننده باشد. در کنار مطالعات باید با مقادیر کم لارو، مزرعه پرورش میل ورم را استارت بزنید و حداقل یک دوره کسب تجربه کنید.

2- از کتب و آموزش های فارسی در این زمینه بهره ببرید. اولین و جامع ترین کتاب در زمینه پرورش میلورم در ایران تالیف حسن بسطامی است که همراه با فیلم های آموزشی و 6 ماه پشتیبانی عرضه می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در باره این کتاب و پکیج اموزشی به وبسایت آکادمی کسب و کار تک ایده مراجعه فرمایید.

3- از دوره حضوری  آموزش پرورش میل ورم استفاده کنیم. نکته قابل تاملی که در این مورد باید متذکر شویم بسیاری از این دوره ها با قصد فروش جعبه، سوسک (به صورت انبوه) و دیگر تجهیزات برگزار می شود و مدارکی که بعضا در این رابطه صادر می شود هیچگونه ارزشی ندارد. قاعدتا مربی که فوق دیپلم کامپیوتر است و کمترین اطلاعاتی در مورد پرورش میل ورم ندارد قادر نیست راهنمای خوبی در این زمینه باشد. اخیرا برای سه مورد از این افراد که به صورت حضوری آموزش پرورش میل ورم می دهند اقدام قضایی انجام داده ایم. افرادی که با کپی از محصولات آموزشی آکادمی تک ایده برای خود کسب و کار راه اندازی کرده بودند و ادعای آموزش در این حوزه را داشتند! بسیاری از افرادی که در کلاس های به اصطلاح آموزشی این افراد شرکت می کنند با آکادمی تک ایده ارتباط برقرار می کند و ابهامات و سوالات آموزشی خود را از ما می پرسند.

برای راه اندازی فارم پرورش میل ورم چقدر سرمایه اولیه نیاز است؟

از جمله سوالات متداول پرورش میلورم سوال مربوط به سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه اندزای فارم میل ورم است. پاسخ به این سوال به دلیل وجود عوامل و متغییرهای گوناگون با دقت بالا امکان پذیر نیست. در مرحله اول باید مشخص کنید فارم مورد نظر شما سنتی است یا صنعتی؟

اگر فارم پرورش میل ورم سنتی باشد هزینه ها به شدت کاهش می یابد اما در مورد فارم صنعتی هزینه ها به ویژه هزینه های تاسیساتی افزایش می یابد.

به طور کلی هزینه های شما برای راه اندازی یک فارم پرورش میلورم شامل موارد زیر است:

1- هزینه های تاسیساتی شمامل هزینه کرایه مکان، هزینه های تامین سرمایش و گرمایش، هزینه های مربوط به رطوبت ساز، روشنایی و …

2- هزینه های مربوط به تجهیزات شامل هزینه جعبه های نگهداری لاروها، مولدها و شفیره ها، در بعضی موارد هزینه های مربوط به قفسه بندی (این مورد وابسته به نوع جعبه ها و ظرف هایی است که شما استفاده می کنید)، هزینه مربوط به الک(دستی یا برقی)، اسلایسر و …

3- هزینه های مربوط به خوراک میل ورم ها شامل هزینه های خرید سبوس و انواع رطوبتی ها و بعضا مکمل های تغذیه ای

4- هزینه های مربوط به نیروی انسانی.

سود کسب و کار پرورش میل ورم چقدر است؟

سود این کار بستگی به عوامل و متغییر های گوناگونی از جمله مدیریت هزینه ها، نحوه فروش و بازاریابی و … دارد.

برای مثال اگر خود شما توانایی بازاریابی و فعالیت در شبکه های اجتماعی جهت فروش محصول خود داشته باشید و خرده فروشی کنید سود شما بسیبار افزایش می یابد. در صورتی که سوسک و شفیره بفروشید سود شما چندیدن برابر حالتی است که لارو می فروشید.

زمانی که خرده فروشی می کنید نسبت به زمانی که تولیدات خود را به صورت عمده می فروشید سود بیشتری خواهید داشت.

فصل پاییز و زمستان به علت آسانی در ارسال لارو و مولد زنده سود شما بیشتر می شود. در فصل تابستان معمولا مشکلاتی در ارسال میل ورم زنده وجود دارد و خیلی از فارمرهای خرد به علت ناتوانی در فروش تولیدات خد در فصول گرم سال ممکن است سالن های خود را جمع کنند و این موضوع کار فروش میل ورم را به علت عرضه بیش از حد در بازار و افت قیمت ها سخت تر می کند و کسانی موفق هستند که بازاریابی قوی تری دارند.

آیا در طرح های خرید تضمینی شرکت کنیم؟

خرید تضمینی دامی است برای تلکه کردن شما! قرارداد های خرید تضمینی از ضمانت اجرایی کافی برخوردار نیستند و در صورت عدم خرید از سوی خریدار، تولید کننده هیچ ضمانت اجرایی برای احقاق حقوق خود ندارد. برای مثال خریدار تعهد می کند از شما میل ورم را بدون هیچ بهانه ای خریداری کند اما اگر از خرید سرباز زد شما نمی توانید شکایت کنید!

از سوی دیگر قیمت هایی که در طرح های خرید تضمینی برای خرید میل ورم پیشنهاد می شود بسیار پایین تر از قیمت های واقعی بازار است یعنی حتی در صورت خرید تضمینی باز هم تولید کننده متضرر شده است.

مورد بعد این است که طرح های خرید تضمینی منوط به پرداخت هزینه های بالا جهت خرید سوسک، جعبه، طرح توجیهی و … است. این گونه ها طرح ها عموما برای سود حداکثری طراحی شده اند و تولید کننده در دوره اول تولید خود هیچ سودی نخواهد داشت!

از چه جعبه هایی برای پرورش میل ورم استفاده کنیم؟

برای پرورش میل ورم از انواع ظروف با جنس های مختلف (چوب، مقوا، فلز، شیشه، پلاستیک) می توان استفاده کرد به شرطی که جنس دیواره ظرف به حد کافی صیقلی باشد و مانع بالا آمدن میل ورم ها از جداره ظرف باشد. بهترین ظروف بیرای پرورش میل ورم ظروف با جس پلاستیک هستند که قابلیت شستشو و استحکام کافی را دارند. در صورتی که ظروف پرورش میل ورم قابلیت فیت شدن بر روی هم را داشته باشند نیاز به قفسه بندی برطرف و در هزینه ها صرفه جویی می شود.