You are currently viewing کرم خوراکی میل ورم به عنوان غذای انسان
کرم خوراکی میل ورم

کرم خوراکی میل ورم به عنوان غذای انسان

کرم خوراکی میل ورم در ماه گذشته در اتحادیه اروپا به عنوان غذای جدید انسان شناخته شد و مجوز مصرف خوراکی آن صادر شد.

همچنین در مدت زمان کوتاهی پس از صدور مجوز اتحادیه اروپا جهت استفاده از کرم خوراکی میل ورم، رستورانی در پاریس اقدام به سرو کرم میل ورم به عنوان غذایی جدید کرد!

به همین مناسبت مقاله ای از یکی از وبسایت های خارجی که خبر تصویت قانون استفاده خوراکی از میل ورم را پوشش داده بود در این پست ترجمه و در اختیار عموم قرار داده شد!

چه چیزی در اول ژوئن 2021 تصویب شده است؟

به دنبال رأی مثبت، در تاریخ 3 مه، از کمیته دائمی گیاهان، حیوانات، غذا و خوراک (بخش جدید مواد غذایی و ایمنی سم شناسی)، کمیسیون مقررات بازار کرم خوراکی میل ورم را به عنوان غذای جدید انسان به رسمیت شناخت!

 نمایندگان تمام کشورهای اتحادیه اروپا و به ریاست یک نماینده کمیسیون اروپا است، در تاریخ 3 مه نظر مساعدی را در مورد اقدام قانونی مجاز به عرضه کرم خوراکی میل ورم، به عنوان یك ماده غذایی جدید ابراز داشتند.

اصطلاح کرم زرد میل ورم به لارو سوسک Tenebrio molitor گفته می شود. این غذای جدید می تواند به عنوان به صورت میان وعده یا به عنوان یک ماده غذایی در تعدادی از محصولات غذایی استفاده شود.

چرا ما حشرات خوراکی را به عنوان غذا تأیید می کنیم؟

غذای جدید به غذایی گفته می شود که قبل از 15 مه 1997، هنگامی که اولین مقررات مربوط به غذای جدید به اجرا درآمد، توسط اتحادیه اروپا به میزان قابل توجهی مصرف نشده بود. اگرچه شواهد حکایتی از مصرف حشرات به عنوان غذا در گذشته وجود دارد، اما هیچ کشور عضو مصرف انسان را تا میزان قابل توجهی قبل از 15 مه 1997 برای هر گونه حشره تایید نکرده است.

پیش از عرضه کالای غذایی جدید در بازار اتحادیه، دستورالعمل غذای جدید نیاز به مجوز دارد. آیین نامه مواد غذایی جدید فقط در مورد تأیید یک محصول (کرم خوراکی میلورم) است، پس از ارزیابی دقیق علمی که توسط سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) انجام شده است. سازمان با توجه به شواهد علمی موجود، تأیید می کند که این ماده غذایی برای سلامتی انسان خطری ندارد. آنچه امروز اتفاق افتاده است، یکی از آخرین مراحل روش مجاز کردن کرم خوراکی میلورم به عنوان یک ماده غذایی جدید است.

کشورهای عضو چراغ سبز خود را به کمیسیون دادند تا به یک مجری تجارت مواد غذایی، که این مجوز را درخواست کرده بود، اجازه دهد محصول را در بازار اتحادیه اروپا قرار دهد. کمیسیون اکنون یک قانون حقوقی برای این منظور تصویب می کند.

آیین نامه غذای جدید چیست؟

آیین نامه جدید غذایی، ضمن تضمین ایمنی آن ها، به مشاغل غذایی کمک می کند تا غذاهای نوآورانه به بازار اتحادیه اروپا وارد کنند و مربوط به هر غذایی است که قبل از 15 مه 1997 در اتحادیه اروپا به میزان قابل توجهی مصرف نشده است. این قانون تعادل درستی بین نوآوری و ایمنی برقرار می کند. رژیم فعلی در مقایسه با قانون قبلی، زمان مورد نیاز غذاهای نوآور را برای رسیدن به بازار اتحادیه اروپا به 2 تقسیم کرد.

این ماده غذایی مربوط به غذاهای متنوع حشرات، جلبک ها، پروتئین های گیاهی جدید یا غذاهای سنتی کشورهای ثالث است و به اهداف استراتژی Green Deal و Farm to Fork کمک خواهد کرد.

اصول زیربنایی تنظیم كننده غذای جدید این است كه غذاهای جدید باید برای مصرف كنندگان ایمن و دارای برچسب مناسب باشد، تا آنها را گمراه نكند و اگر یك غذای جدید برای جایگزینی غذای دیگری در نظر گرفته شده باشد، نباید به گونه ای متفاوت باشد كه مصرف غذای جدید از نظر تغذیه ای برای مصرف کننده ضرر خواهد داشت.

چرا باید میلورم و دیگر حشرات خوراکی را بخوریم؟

این در مورد مصرف کنندگان است که تصمیم می گیرند که آیا می خواهند حشرات بخورند یا نه. استفاده از حشرات به عنوان منبع جایگزین پروتئین چیز جدیدی نیست و به طور منظم حشرات در بسیاری از نقاط جهان خورده می شوند.

آیا کرم خوراکی میل ورم بی خطر است؟

آره. غذاهای جدید فقط در صورتی مجاز هستند که هیچ خطری برای سلامتی انسان نداشته باشند در غیر این صورت تأیید آن توسط کمیسیون به کشورهای عضو ارائه نمی شد. به دنبال یک برنامه توسط شرکت SAS EAP Group، این محصول ارزیابی علمی دقیق را انجام داد. 

توسط EFSA که به این نتیجه رسید که کرم میلورم در موارد استفاده و میزان استفاده شده توسط متقاضی بی خطر است.

آیا موارد بهداشتی وجود دارد؟

طبق EFSA ، آلرژی های غذایی نشان دهنده یک مشکل مهم بهداشت عمومی است که تقریباً 2-4 population از جمعیت بزرگسال و تا 8-9 of کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد.

قوانین اتحادیه اروپا در زمینه برچسب گذاری مواد غذایی لیستی از 14 ماده حساسیت زا را که باید برچسب گذاری شوند (مانند تخم مرغ، شیر، ماهی، سخت پوستان و غیره …) مشخص می کند. این امر به منظور اجازه دادن به افراد مبتلا به آلرژی غذایی در مورد اینکه آیا محصولات حاوی موادی هستند که به آنها حساس هستند مطلع می شود. EFSA نتیجه گرفت که مصرف کرم زرد آلو ممکن است به طور بالقوه منجر به واکنش های آلرژیک شود. به ویژه ممکن است در افرادی که از قبل حساسیت به سخت پوستان و کنه های گرد و غبار دارند، این مورد وجود داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است مواد حساسیت زای خوراک (به عنوان مثال گلوتن) در حشره ای که مصرف می شود، داشته باشند. بنابراین، مجوز این غذای جدید این موضوع را روشن می کند و شرایط خاص برچسب گذاری در مورد آلرژی را تعیین می کند.

در حال حاضر حشرات در اتحادیه اروپا به عنوان غذا فروخته می شوند. چه طور ممکنه؟

این به دلایل تاریخی درست است. در میان کشورهای عضو تردیدهایی وجود داشته است که آیا کل حشرات تحت قانون قبلی مواد غذایی جدید قرار گرفته اند. این عدم قطعیت با حکم دادگاه اروپا (1 اکتبر 2020) که به این نتیجه رسید که کل حشرات در محدوده آن مقررات نیستند و بنابراین می توانند بدون مجوز قبل از بازار در بازار قرار بگیرند، روشن شد. به نوبه خود، آیین نامه جدید غذای جدید، که از اول ژانویه 2018 اعمال می شود، صریحاً حشرات کامل را به عنوان غذاهای جدید در نظر می گیرد، بنابراین باید تصویب شود. به منظور کاهش تأثیر این گسترش رژیم غذایی جدید بر گردانندگان حشرات کامل مواد غذایی (FBO)، در آیین نامه فعلی یک دوره انتقالی پیش بینی شده است که به FBO اجازه می دهد تا تحت شرایط خاص حشرات کامل را در بازار ادامه دهد. به طور خاص، درخواست مجوز تحت مقررات فعلی مواد غذایی جدید باید تا 1 ژانویه 2019 به کمیسیون ارسال شود. به همین دلیل برخی از حشرات از قبل در بازار هستند، در حالی که ارزیابی علمی آنها تحت مقررات مواد غذایی جدید هنوز ادامه دارد

آیا محصولات حاوی حشرات برچسب گذاری می شوند؟

پیش نویس قانون قانونی الزامات برچسب گذاری برای مواد غذایی حاوی مواد غذایی جدید را تعیین می کند. این علاوه بر الزامات مقررات برچسب گذاری اعمال می شود

آیا پرونده های معلق دیگری وجود دارد؟

آیا می توان انتظار داشت که حشرات بیشتری در اتحادیه اروپا مجاز شوند؟

در حال حاضر 11 برنامه برای حشرات وجود دارد که توسط EFSA ارزیابی ایمنی می شوند.

آیا حشرات غذایی و خوراکی به اهداف مزرعه به فورک و معامله سبز کمک می کنند؟

طبق گفته فائو، حشرات به عنوان ماده غذایی به ویژه در قرن بیست و یکم به دلیل افزایش هزینه پروتئین حیوانی، ناامنی غذایی، فشارهای محیطی، رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای پروتئین در میان طبقات متوسط، به عنوان یک مسئله مهم ظاهر می شوند. بنابراین، باید راه حل های جایگزینی برای دام های معمولی یافت. بنابراین مصرف حشرات به طور مثبت به محیط زیست و سلامت و معیشت کمک می کند.

FAO همچنین نشان می دهد که حشرات یک منبع غذایی بسیار مغذی و سالم با محتوای چربی، پروتئین، ویتامین، فیبر و مواد معدنی هستند. بنابراین، آن ها یک منبع پروتئین جایگزین هستند که تغییر به سمت رژیم های غذایی سالم و پایدار را تسهیل می کنند. در دوره Horizon Europe، که یک برنامه بودجه ای برای تحقیق و نوآوری است، پروتئین های مبتنی بر حشرات یکی از زمینه های اصلی تحقیق محسوب می شوند.

تأثیر اقتصادی بازار کرم خوراکی میل ورم  و دیگر حشرات چیست؟

در حال حاضر، حشرات به عنوان مواد غذایی نمایانگر بازار بسیار کوچکی در اتحادیه اروپا هستند. مزایای زیست محیطی پرورش حشرات برای مواد غذایی در بازده بالای تبدیل خوراک حشرات، انتشار کمتر گازهای گلخانه ای، استفاده کمتر از آب و زمین های قابل کشت و استفاده از تبدیل بیولوژیکی مبتنی بر حشرات به عنوان یک راه حل قابل فروش برای کاهش ضایعات مواد غذایی است.

مراحل بعدی چیست؟ پس از تأیید کشورهای عضو در ماه آوریل، طی هفته های آینده مقرره ای که این حشره را به عنوان غذا مجاز می داند توسط کمیسیون تصویب می شود.

همانگونه که در اتحادیه اروپا مجوز مصرف انسانی کرم خوراکی میل ورم صادر شد، در دیگر نقاط جهان مانند ایران نیز اتفاق مشابهی رخ خواهد داد.

در حال حاضر یکی از دلایلی که بسیاری از افراد رغبتی به مصرف حشرات خوراکی از جمله میلورم ندارند ظاهر حشرات است که برای بعضی افراد ممکن است حتی چندش آور باشد.

برای رفع این مشکل می توان حشرات را خشک و آسیاب کرد و همراه با دیگر مواد غذایی مثلا به صورت کتلت به مصرف رساند!

منبع:

Approval of first insect as Novel Food

دیدگاهتان را بنویسید